Denní věštec, pondělí 11. dubna

Denní věštec, 11. dubna 2016. Doporučená maloobchodní cena 1 srpec. Dnešní vydání vám přináší Gringottova banka.
Bradavice v plamenech!
pr
Na prach shořela i známá restaurace U Tří košťat. Pachatelé hrozného činu již pykají v Azkabanu.

Historie Školy čar a kouzel v Bradavicích se datuje až k přelomu 9./10. století našeho letopočtu. Za dobu své existence vychovala nespočet kouzelníků a kouzelnic, mimo jiné i takové osobnosti jako byl výrobce hůlek Garrick Ollivander nebo slavný Harry Potter. Avšak v takovém stavu, v jakém se ocitla po víkendových výbuších, byla ve své historii jen málokrát. Jmenujme kupříkladu rok 1546, kdy při velkém Povstání obrů přišla o severní věž. Naposledy byla významněji poničena roku 1998 při bitvě o Bradavice, kdy došlo ke konečné porážce Lorda Voldemorta a jeho stoupenců.

Hrad však není možné poškodit natrvalo. “Bradavice mají schopnost samoreparace. Nikdo vlastně neví, jak to funguje. Je to jedna z jejich největších záhad,” prozradil nám Eliot Wildsmith, který se historií Bradavic dlouhodobě zabývá.

Bradavice (zd): Školou čar a kouzel v Bradavicích a nedalekou vesničkou Prasinky o víkendu otřásla série mohutných výbuchů. Ministerstvo kouzel se k celé záležitosti odmítá vyjadřovat s ohledem na stále probíhající vyšetřování, neúnavné brky našich redaktorů vám zaručeně pravdivé informace i přesto přinášejí.

První výbuchy se ozvaly v sobotu chvíli před obědem. Vesničku Prasinky, kterou všichni čtenáři Denního věstce jistě znají z období svých studií v Bradavicích jako místo zábavy a odpočinku od školních povinností, doslova rozmetala na několik oddělených částí. Nejzničenější je oblast, kde se dříve nacházel obchod s žertovnými kouzelnými potřebami U Taškáře. Tamní zásoby Velevýbušných rachejtlí a Bomb hnojůvek dílo zkázy dokonaly.

“Původně jsem myslel, že se znovu probudila Chroptící chýše,” řekl nám Boris Nott, jehož usedlost spolu s tímto nejstrašidelnějším domem v Británii stojí opodál. “Všechno se začalo třást, z poličky mi popadaly všechny moje trpasličí figurky. Pak se teprve ozvaly ty hrozné rány. Moje domácí skřítka doteď nevylezla zpoza otomanu.”

Zcela zničený je také hostinec U Tří košťat. “Škody jsou nevyčíslitelné. Zrovna včera jsme do sklepa složili novou dodávku Máslového ležáku,” sdělila naší redakci provozovatelka restaurace mademoiselle Magenta, dcera nedávno zesnulé madam Rosmerty.

Až do sobotního večera byla také uzavřena vlaková stanice Prasinky, vlaky jí pouze projížděly. Provoz se podařilo alespoň částečně obnovit krátce před setměním.

Okolí Prasinek se podle místních hned po výbuchu začalo hemžit bystrozory. Na místo se osobně dostavil také vedoucí Odboru pro likvidaci kouzelných katastrof Seamus Finnigan. Veškeré prostory jsou nyní obklopeny neproniknutelnými kouzly. Obyvatelstvo bylo evakuováno, dočasné útočiště jim v prostrorech Školy čar a kouzel v Bradavicích nabídla ředitelka školy Ida Popletalová. Jenže právě tam došlo krátce po sobotní půlnoci k dalším explozím.

Nálož obyčejného mudlovského dynamitu byla umístěna ve sklepení astronomické věže. Profesorka Trelawneyová útok vztahuje na svoji osobu. “Drahá paní redaktorko, i zcela očividné může některým očím zůstat skryto. Pouze ten, který ovládá prastaré umění jasnovidectví, vidí svět v pravém světle. Já vidím, že čarodějný svět tak, jak jej známe, už brzy zanikne.” Po tělesné stránce je však profesorka Trelawneyová zcela v pořádku.

V neděli ráno byla svolána mimořádná tisková konference. “Znovu opakujeme, že žádný ze studentů nebyl zraněn. Prohledali jsme celý hrad a zavedli jsme zvýšená bezpečnostní opatření, žádné další nebezpečí už nehrozí. Další informace nebudeme tisku sdělovat,” vyjádřila se pro tisk Popletalová. I přesto však někteří rodiče odvážejí své děti ze školy domů. Podle svých vyjádření už ředitelce Popletalové nevěří, že dokáže bezpečnost Bradavic zaručit.

Z dostupných zpráv vyplývá, že ačkoliv spolu obě události nijak nesouvisely, všichni viníci již byli dopadeni, transportováni do Azkabanu a tam předáni mozkomorům. Ministerstvo kouzel nám však nechtělo nic z toho potvrdit ani vyvrátit. Situaci budeme nadále sledovat a o všem vás ihned informovat.