Denní věštec, středa 13. dubna

Denní věštec, 13. dubna 2016. Doporučená maloobchodní cena 1 srpec. Dnešní vydání vám přináší hostinec Děravý kotel.
Neprominutelné prominuto!
pr
Bellatrix Lestrangeová útočí zatím prominutelnou kletbou (archiv ministerstva kouzel)
Informovali jsme Vás v minulých číslech

  • Zmrzlinové tornádo se prohnalo ulicemi Londýna o aprílovém víkendu.
  • Nevinné kouzlo glacies crepito se skupince mladých kouzelníků vymklo z rukou a nabralo nebývalých rozměrů.
  • Jeho následky odstraňovali zaměstnanci Odboru pro likvidaci nevydařených kouzel více jak týden.
  • Zmrzlinou byl zcela zalepen Big Ben a celý den nevyzváněl. Barevný posyp zavalil Tower Bridge a Temže potemněla rozpuštěnou čokoládovou polevou.
  • Bouře zasáhla prakticky každého obyvatele Londýna. Zvláštní úspěch měla zejména na výstavě chlupatých fraktálů pro mateřské školy, neboť cukrové zdobení z chlupatých fraktálů nelze dostat ani nejsilnějšími čistícími kouzly.

.

Londýn (zd): V kauze obřího zmrzlinového tornáda, které se před čtrnácti dny prohnalo Londýnem, padly první rozsudky. Spolu s ním se začíná opět mluvit o zneužívání kouzel a trestání přečinů, ať už jde o kouzlení před mudly nebo používání kouzel k protispolečenským účelům.

Ministerstvo v těchto dnech projednává novelu zákona O neprominutelných kletbách. Jejím schválením dojde k naplnění reformace, po které kouzelnický svět volá již více než desetiletí. Mezi neprominutelné kletby tradičně patří Imperius, Cruciatus a Avada Kedavra. A právě to má chystaná novela změnit.

“Jde hlavně o to, že označení neprominutelná kletba dobře nevystihuje její škodlivost. Imperius je toho klasickým příkladem. Vedle některých útočných kleteb ji lze považovat za zcela nevinnou. Nikomu přímo neubližuje, vlastně vás jen nutí dělat něco, co nechcete. To přeci není nic extra zlého,” vysvětluje přední aktivista za zařazení kletby Imperius mezi povolené kletby Hugo Drápal.

Na současný seznam kouzel, které by se mezi neprominutelné kletby nově měly dostat, jsme se zeptali mluvčí Odboru pro uplatňování kouzelnických zákonů. “U většiny kleteb, které byly na seznam nominovány, ještě nebylo zcela rozhodnuto. Nicméně existuje několik výjimek. Například používání kletby Eněňou je už teď běžně trestáno posláním provinilce rovnou do Azkabanu. Jistotu máme dále u kletby Sectumsempra, která byla na seznam navržena, ale neschválena, a u kletby Imperius, která ze seznamu nadobro zmizí.”

Ministerstvo si od reformy slibuje zjednodušení správní agendy. Poslední dobou se totiž zneužívání kouzel silně rozmáhá a takto vzniklé problémy úředníky příliš vytěžují. Oficiální vyjádření nám ministerstvo odmítlo poskytnout, nicméně mezi řadovými zaměstnanci se šušká o mnoha justičních rychlokvaškách, které mohly do Azkabanu dostat řadu nevinných kouzelníků a kouzelnic. “Měli jsme tu skupinu, která si zcela běžně pomáhala temnou magií, ti byli do Azkabanu posláni téměř bez soudu,” řekl nám zdroj zevnitř ministerstva, který nechtěl být jmenován. “Ale ti si to zasloužili. Naopak mí známí byli do Azkabanu posláni pouze proto, že venčili své domácí draky bez náhubků.”

Dalším celkem běžným nešvarem, za který je do Azkabanu poslední dobou posílán kdekdo, je používání sprostých a veřejnost obtěžujících kouzel. “Dokonce si pamatuji, že několik kouzelníků bylo do Azkabanu posláno jen proto, že kouzla použili pro usnadnění vyplnění daňového přiznání. To je přeci skandální.”

Ministerstvo kouzel si však žádná pochybení nepřipouští a na svých rozhodnutích trvá. Další podrobnosti pro Vás budeme i nadále shromažďovat a informace Vám přineseme v dalších číslech.