šifra: Tajné písmo

Zadání

.

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Fifinka

Jsem ráda, že jste si šifru užili trochu jako kouzlo, to jsem si přála. Bála jsem se, že fenolftalein jako indikační činidlo je profláknutější.

Lama (voy-a-ger)

Není nad to, když si člověk jednou za čas připadá jako malé dítě a nesmyslně si patlá podivnou hmotu na papír. To okouzlení, když z toho pak leze řešení, je k nezaplacení.

Jirka Slabý

Používali jsme 1% roztok v ethanolu, který lze koupit v kterékoliv firmě prodávající chemikálie ve vašem okolí, je to standardní pH-indikátor. Jen prosím dávejte pozor, zvláště s čistým roztokem, a pokud nejste chemik, přečtěte si důkladně instrukce pro nakládání s touto chemikálií! Pro napsání zprávy potřebujete opravdu malé množství, asi jako inkoustu (méně než ml), použijte redispero. Fenolftalein je součástí i některých pH papírků.

Vory

Kde se dá sehnat Fenolftalein? Že bych pro nějakou dětskou hru opisoval...

Vlastík (Dokonale akční potenciál netřeba)

Tahle byla super. Sice jsme chvíli na papír mžourali, než nám vystoupil nápis v bílé, ale nakonec jsme to z toho vykoukali. Fialovou jsme uviděli, až když jsme se chlubili zbytku týmu.

A teď už taky konečně vím, co na tom papíru bylo :)

Peťa (Kámen pod kamenem)

Nejvíc práce dalo nenechat se přesvědčit od druhé poloviny týmu, že kypřit naprosto normální papír v čekárně na nádrholu je prostě blbost - že tam nic není. A protože jsme měli co luštit, nechali jsme to na později. V euro fólii se kypřilo dobře, ale nic nevyšlo. Tak jsme to kamsi hodili, a než jsme se k tomu po další hodině vrátili, naštěstí to uschlo a zfialovělo. Bohužel byla vidět jen půlka řešení. Druhý exemplář již nebylo potřeba sušit, protože jsme si všimli toho bílého slizu.

Helča (Amoleta)

Super záležitost. Díky za ni. :) Nám teda fungovala i za podmínek 5 let prošlého bio prášku.

vc (dostal)

Nám se tahle šifra dost líbila. Zkušený týmový chemik rozmíchal prášek v kelímku od Coly a pak vzniklou směs pipetoval na zadání brčkem. Už jsme začínali být nervózní, že se nic neděje, ale potom se fialový nápis objevil :)

Věšák (Rychlý mouchy)

Mně se to moc líbilo! Vodu jsme si hezky nabrali z fontány ve Stromovce přímo do pytlíku s prdopečem a pak polejvali...a polejvali...a polejvali...a nic :D Pořád jsme čekali, že vyleze něco v textu, a když pořád nic nelezlo, tak jsme se báli, že jsme si akorát zničili zadání... Jak nás potom potěšilo, když jsme papír zvedli a na druhý straně krásně svítilo (i když vůbec ne fialově) Sádky :) Asi jsme ten papír prolejvali tak dlouho, že se nad náma slitoval :D

Fifinka
Re:

Dobře, řekněme, že jsme situaci vyhodnotili jako nekritickou a tedy "netřeba cokoliv měnit".

rur (Divize nulou)

Hm, já teda nevim, ale my jsme kupovali prdopeče až v sobotu před hrou, takže kdybychom v pátek dostali e-mail, že máme koupit prášek ten-a-ten, tak bychom koupili ten-a-ten... Věřím, že jste tou dobou měli času spíš záporné množství, takže nebylo možné udělat žádné větší opatření (jako třeba jít do obchodu, koupit 200 prdopečů, a rozdávat je na startu), ale poslat e-mail zase tolik času nezabere...

For the record, my jsme si první instanci šifry zničili, když jsme ji postupně zasypali fakt velkým množstvím prdopeče a prolili fakt velkým množstvím vody, protože jsme furt nic nepozorovali (zezadu pak někdo spatřil jednu nevýraznou bílou linku, ale neshodli jsme se, jestli to něco je nebo ne, a nic jiného vidět nebylo). Když jsme pak dostali na jiném stanovišti druhou instanci, tak jsme už zkušeně namíchali roztok předem a šifru jím polili jen rozumně, načež jsme totálně zklamaní zepředu furt neviděli absolutně nic. Zezadu jsme pak spatřili nevýrazné bílé linky, které při dostatečně detailním zkoumání skutečně vypsaly tajenku...

Fifinka
Re:

Upřímně řečeno jsem na to, že to jde s některými kypřícími prášky líp, přišla cca před půl rokem, kdy jsem šifru představovala A-týmu. A pak jsem to zapomněla. Znovu jsem na to přišla den před hrou, kdy jsme to psali a já chtěla vyzkoušet, jestli to pořád funguje. A to už nebyl čas cokoliv měnit.

Aleš
Re:

Ono to přece funguje se všema. Jen občas trochu jinak :).

Matěj (Set sail for fail)

Pokud to funguje jen s některými kypřícími prášky, proč všem nedat ten správný do startovní obálky? Pekli jsme dokonce dvakrát, protože to byla první šifra, od které jsme získali druhý exemplář, a zrovna u tajného inkoustu nejde poznat, jestli vyjde ta samá tajenka :-)

Dimitrii

Nám se to povedlo a vidět to bylo moc pěkně. Díky za zařazení šifry :)

Fifinka
Re:

Jak který kypřící prášek. V případě těch škrobových týmy nápis viděly díky jiné savosti papíru pod písmem. Nicméně pokud šifru nezahodily, možná na ní teď uvidí narůžovělý nápis.

Tribon (Zlá koťata)

Vzhledem k tomu, ze kyprici prasek je neutralni, tak po zkusenostech z timto typem sifry (kdy se to orgum nikdy nepovedlo :) se lusti jiny odlesk papiru.

Mydlo funguje lip.