Poslední komentáře

 
Lama

Dřív jsem se k tomu nedostal, tak aspoň teď:

Díky moc za hru. Matrix je stabilně jednou z nejlepších šifrovaček. Poslední 4 ročníky (SG, 1984, Azkaban, Čtyřlístek), byly každý do jedné precizně připravené šifrovačky, které jsem si velmi užil. Ale vždycky jsem doufal, že to bude trochu víc, než jen nelineární šifrovačka. Prostě něco pořádně šíleného.

Letošní Matrix mi to dopřál. Rozhodně to není snadné vrhnout se do něčeho takového a určitě by se našlo výrazně více výtek než u předchozích ročníků, ale zároveň si myslím, že na letošek budu vzpomínat ještě za 20 let, takže doufám, že takových ročníků bude více.

Jen 2 dílčí věci, které mi vadili:

  1. Přišlo mi, že šifry často připomínají danou šifrárnu jen hlavičkou, nikoli obsahem. Nedovedu si např. představit, že by po mně krutí orgové chtěli něco jako je precizní skládání papírové čepičky. Na druhou stranu chápu, že šifry vymýšleli orgové Matrixu, nikoli orgové daných šifrovaček, takže tohle nejde úplně zařídit, ale místy mi to přišlo hodně zřetelné.

  2. Chápu, že šifrovačky mají různá pravidla a je fajn je dodržovat, ale v případě Krůty (možná i Plchů a Bedny, nejsem si jistý) to vedlo k tomu, že dané šifry nemělo smysl luštit, pokud je člověk nevyluštil hned - stejně vezme dead dost brzo, tak proč raději nepomoct s luštěním jiné části týmu. To je samozřejmě zajímavý strategický prvek, kterého si velmi cením, ale u Krůty to podle mě chtělo zvýšit čas deadu na 4 hodiny, ne-li ještě více.

Ještě jednou moc díky, strašně jsem si to užil a nemůžu se dočkat, co zas vymyslíte příště :)

Šimon

Díky.

Sváťa (Ferne Sterne)

Jsou to známé osobnosti, které mají příjmení jako příčestí minulé. Skácel, Pospíšil, Zavřel.. zbytek si určitě rád doluštíš :).

Šimon

Mohl by sem někdo napsat postup řešení, prosím?

Tomáš Kuča

Bazinga.

David (Ovce na balkóně)

A kolik týmů tedy dokončilo všech 6 šifrovaček? :-)

Michal (Bazinga)

Zadání lze vyfotit a nasdílet s týmem. Zobrazení systémem všem tedy není potřeba, je to ale pohodlnější. Nerušil bych to.

Eliška (Bifurkační tým)

Mně ten kód z reportáže Bazingy (tedy s chybou) načetla i-nigma a QR Droid. Nenačetli ho Skener QR a čárových kódů a QRbot. Předpokládám, že kód bez chyby by načetlo prakticky cokoli.

Jirka Slabý

Já teda myslím, že na mým telefonu byl ještě lepší Lightning QR.

Tomáš Kuča

Testovali jsme dohromady asi 10 různých aplikací, z různých telefonů, mezi nimi i starší kousky, Android a IPhone. Výsledný QR kód jsme dokázali načíst všemi. Jako nejlepší čtečka mi funguje QR Droid (název je case-sensitive), nejhorší čtečka knihovna v PC. Na Androidu prý existují dvě hojně užívané knihovny, většina čteček se liší jen nastavením. To nám stačilo, abych to pustili a věřili, že se v týmu najde někdo, kdo to dokáže přečíst, bude-li to dobře.

Na QR kódech pomohlo, pokud se QR kód skenoval z té správné strany (na všech šifrách i mapě jsou QR kódy otočené o 90°)

Caster (Dostál)

Nechcete rovnou vypsat, které appky to vzaly a které ne, ať to nemusí každý zkoušet zvlášť? :) Dík

Eliška (Bifurkační tým)

Jsem na tom teď vyzkoušela čtyři aplikace a dvě to načetly a dvě ne. Tak aspoň teď vím, jaké appky fungují lépe než jiné. To se na podobné zvrácenosti může hodit.

David

Tato šifra byl žel, nad síly šikovnosti části našeho týmu, který šel Svíčky, ačkoliv jsme přibližně věděli, co s tím. :-(

Véčko

My sme s tým išli za orgy a tam nám povedali že o probléme vedia, riešia ho, a máme skúšať ten link otvoriť za pár minút.. Takže důvtip sme si šetrili na prípady kedy orga nestretneme..

Robert (Zvířátka)

Taky jsme přidali poděkování orgům do sekce reportáže ;-)

B-org Franta

Rozmístění hub tam opravdu viselo vedle obálky se první šifrou až do neděle v poledne, kdy jsme je přijeli sebrat. Myslím, že to mohlo mast hlavně tými, které přišli poprvé před púlnocí a pak chtěli přijít znovu si houby zkontrolovat obálky sice označené odrazkou, ale i tak byly méně nápadné pro někoho, kdo hledá orgy a houby... Pokud tím vznikly problem při nočním luštění, tak nás to samozřejmě mrzí.

Tomáš Kuča

⅔ průměru se po celou dobu pohybovaly mezi 8 a 10. Přidal jsem seznam tipů k popisu řešení.

Tomáš Kuča

Po kvalifikaci všechny vstupenky být neměly. Původně se měly rozdávat na startu jednotlivě a každá vstupenka měla svě zadání, po sloučení se do systému dostalo zadání společné pro všechny vstupenky.

Tomáš Kuča

Víme, že opravení šifry bez oznámení nebylo v pořádku. Důvod je jednoduchý - centrála v tu dobu nestíhala. Problémy s kvalifikací znamenaly, že každé 2-3 minuty zvonil telefon, a při tom jsem opravoval nahlášené chyby. Měl jsem za to, že šifry byly opravené dost rychle na to, že se to většiny týmů nedotkne, ale neměl jsem čas to ověřovat – podle reportů to není pravda. Než se situace uklidnila, bylo skoro po kvalifikaci.

Myslím, že by pomohl krizový komunikační kanál - červená zprava ve webinfu o problémech, které se zrovna řeší.

Tomáš Kuča

Pro sestavení QR kódu byly potřebné všechny hry. QR kód jsme chtěli co nejmenší, už ~400 políček je pořádná dávka. Většina tolerance k chybám je spotřebovaná na nevyplněné plochy. Podle kvality čtečky je možné mít jednotky chyb ve vyplněných plochách, některé čtverečky ale musí být správně.

QR kód Bazingy jsem dobrou čtečkou dokázal přečíst (myslím si, že zkouší překlápět bity), jak z monitoru, tak z papíru. Po opravě jednoho čtverečku se chytily i další čtečky.

Miki (Set sail for fail)

V reportážích a tady: https://docs.google.com/document/d/16YErShJTtlDHqfTZdkPOcqfLTDJomvfbA5wzMHIw_0o/edit?usp=sharing najdete tu naši. Po víkendu možná přibyde ještě pár větví, holt daň za tu masivní paralelizaci :)

Mike (Set sail for fail)

Jj, o odkazu vim :) Nejelo mi to uz dopoledne, kazdopadne uz to frci, diky.

Mike (Dopiješ a seš lost s tučňákem)

Miki: divný, teď jsem zkoušel a jede. Odkaz je i v reportážích.

Miki (Set sail for fail)
Sváťa (Ferne Sterne)

Ti> "dokonce bych i zrušil elektronické zobrazování šifer" - hodně nesouhlasím.

Podle mého už ta současná struktura hry hrozně rozevírá nůžky mezi silnými a ostatními týmy. Viz selfie z reportáže Bazingy - silné týmy vyslaly po jednom člověku do větve. Tipuju, že to byla menšinová strategie - ve městě byly nějčastěji k vidění luštící trojice a dvojice.

Kdyby se zrušila i možnost vzdáleného náhledu na šifru, tak bude rozdíl ještě větší. Normální týmy se budou ještě míň dělit nebo toho víc najezdí se zadáním za ostatními.

Mně se letošní forma líbila moc. Jen by bylo fajn, kdyby tak probíhalo třeba jen 50-70% hry.