šifra: Vražda

Zadání

Zobrazit nápovědu

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Přidat komentář
Věšák (Rychlý mouchy)

Hehe, pěšce na H8 jsem měl taky a vůbec mi to při řešení nevadilo - jiné možnosti, než ten jezdec, mě ani nenapadly :D Ale zato jsem pak strávil pěkných pár minut procházením wikipedie a hledáním řidiče F1, který má jméno dlouhé stejně jako zašifrovaný text. Naštěstí žádný takový není, tak jsem zkusil Schumachera, který mě napadl hned (ale neseděl) a bingo... Teda, trochu opožděný bingo, protože jsem tam měl nejdřív chybu :D

AM.

Za mě nejlepší šifra, kterou jsem během letošní hry potkala. Nápaditá, vtipná, řešitelná. Když už jsme přišli na šachovnici, tak po doplnění figurek a pospojování jednotlivých bodů nám vyšel motýl. Jak mohl být hudebník zabit motýlem? No nakonec to bylo jiné zvíře:) Fakt super od začátku do konce.

Yeti (JÁDRO)

Deuterium se často označuje jako D, což jsem taky navrhl jako první, jenže samostatná značka D nesedí do logiky šifry (a ²D ho nikdo neoznačuje). Použije se proto druhé možné značení ²H, které sedí. Nevím, proč tam nebyly stopy molekulárního vodíku H₂, tak jako tak je po odhalení šachů jasné, které označení deuteria použít.

Petr (Psychokopytníci)

Věž v Hradci Králové na H2? Jako fakt? Deuterium se v chemických textech často označuje jako D... (a taky nám to pak kvůli tomu moc nevycházelo...)

Jeffer (Nočný motýľ)

@Richard to je práve ono, keď tomu dáma nezabráni, ani keby medzi nich vbehla, tak útočiť musí jazdec. Biely jazdec, ktorého pozná celý svet, s perfektným alibi? Čo tak M. S.? A-ha, on by sa dal umiestniť na F1? Tak to je ešte lepšie!

Richard (Borci v uvozovkách)

@Dero, proč byl pěšák na H3 mi vrtalo hlavou, protože jsem měl zato, že tam je zbytečný. Jinak jsem místo jezdce (kterého jsem také zvažoval, ale nějak jsem to správné pole přehlédl :)) unikátně umístil střelce na diagonále E5-B8. Což mi potvrzovala i výpověď černé dámy: "nešlo tomu zabráni, ani kdybych mezi ně vběhla".

Mimochodem, co znamenalo to "byla jsem na ose mezi útočníkem a"?

Jinak to ale byla parádní šifra.

Yeti

Toho ‚‚toho lze unikátně docílit umístěním‘‘ jsme se taky nedobrali -- a popravdě ani nesnažili. Podívali jsme se, kde je nějaké rozumné pole, kde to vypadá na mat a figura by pak souvisela s označením pole. Jedec na F1 byl ložený -- a po chvíli zkoušení Landů a hledání jezdců F1, jejichž jméno nějak souvisí s bílou, došli i na toho správného.

Tomáš (Zvířátko)

Moc, moc, moc pěkné. Zpočátku bylo matoucí to, že B.B.kinga už nejde zavraždit, když to má za sebou. Po odstranění drobných chyb (pěšec byl původně na H8 než skončil na lepším H3 a u těch vyspělých zemí jsme také putovali bílým králem mezi G8 až G5). Ale ten výsledek: dává krásně bílého jezdce na F1! Škoda, že tajenka neměla shodný počet písmen jako ten Schumacher (pro vyloučení Niki Laudy a podobných).

Dero

Bez pěšáka na H3 je možné úlohu řešit přinejmenším i umístěním druhé bílé dámy na H4, alternativě bílé dámy či věže na H3. Samozřejmě člověk v té chvíli už nejspíš má chuť někam umístit jezdce, takže si těchto řešení naštěstí spíš nevšimne.

Jeníčci: Hezký hack. Takové na Matrixu schvalujeme. ;)

Caster (Dostál)

Robert: Ja myslim ze jsme toho pesaka na H8 meli a vlastne to nicemu nevadilo, protoze stejne cely ten sloupec H kryla vez...

Robert-Antonio (Jeníčci)

Tohle byla dobrá haluz :-) Šachy jsme z toho vykoukali rychle, ale náš týmový šachista byl tou dobou na druhém konci Prahy a neměl u sebe chytrý mobil. Tak jsme si říkali, kdo může dát černému králi mat? Když se mu dostali na kobylku, tak to bude určitě jezdec. Kdo může být bílý jezdec? Landa ne, toho rozhodně nezná celý svět. A prý je důležitá i jeho poloha? Luboš Lacina na D1? Toho také mimo Česko nikdo nezná. Další souřadnice s možnou nešachovou interpretací je F1 => bingo!

Mmch, kdybychom to řešili opravdu šachově, tak bychom asi pohořeli. Pěšáka jsme chtěli místo na h3 umístit na h8, protože Hater => H8R => s vynechaným písmenkem H8.

Petržel (Dopijem...)

Marně vzpomínám, jestli jsem za posledních 5 let viděl hezčí šifru. A zatím jsem na žádnou nepřišel. Tak jako tak, za mě vrchol hry.

Honza (Svinský Bob)

Tak tahle vtipná detektivní šifra s příchutí chleba se solí v krásné zámecké zahradě pro mě byla jeden z vrcholů Svíček i celého Matrixu.