Matrix

Kytice
Jen procházím

Koukám, že tato šifra už byla jednou na Matrixu použita. :-) https://matrix.velkyvuz.cz/2014/uloha/f2-hvezdicky/

Gimli2 (Trosečníci)

V první řadě chceme za hru poděkovat. Ač se nám nedařilo, kde to jen šlo, tak jsme si vcelku zaluštili. Ostatní dojmy se často překrývají s názory, které již zazněly, ale přesto to pro úplnost zmíním:

1) Gamebook: Ač vyzvednut předem, tak díky dlouhému přesunu na skutečný start nebylo s ohledem na jeho rozsah a komplexnost moc času na analýzu. Z nápověd jsme nenašli ani jednu a jestli nám měl pomoct s ujištěním, kterou z šifer na daném místě smíme vyzvednout, tak nepomohl. V průběhu hry jsme jej už jen zběžně kontrolovali a snažili se aspoň identifikovat délky jednotlivých větví (neúspěšně). Raději jsme se pak soustředili na šifry samotné. GB: Hezká práce, ale u nás to nějak selhalo. :-(

2) Šifry: S odstupem převažuje dojem, že byly hezké a dost těžké. Pokud náhodou něco vyzvedla část, doluštili jsme to až všichni. Některé extrémně pracné a i se správným postupem nečitelné (Romantická) - asi hulíme něco jiného než orgové. Přimlouváme se za nepatrně lehčí, nebo možné lépe řečeno jednoznačnější šifry (z dalších např. 100+1 interpretace pravidel Macháčka).

3) Ta pracnost byla extrémní i u dalších, na které ani nepřišlo (za všechny třeba Frekvenčka). Takové šifry by mě bavily na dlouhodobých hrách jako Haluz, Lamí stezkou, AstraX, Českolet; ale zabít třetinu Matrixu jednou takovouhle "Bezvíčkovinou" (ač s nápadem) mi přijde škoda. Přimlouváme se jednoznačně za méně pracné šifry.

4) Líbila se nám relativně malá oblast celé hry. To by mohlo zůstat!

5) Byl to první Matrix od 2006, kde jsme se nerozdělili, krom rychlých vyzvednutí asi 4 stanovišť. A beztak v 1-2 lidech nic nedotáhli. Ani + ani -, prostě fakt.

Nějak mi asi byl sympatičtější dřívější koncept méně větví a jednoduššího schématu hry s lineárkou v druhé části, ale ať to bude jakkoli, přijdem za rok zase. :-)

Tomáš Kuča

Do našeho koutku poezie přibyla reportáž Seš-losti.

JiříK

Když se řeknou piškvorky 3x3, hned se mi vybaví WarGames :) https://www.youtube.com/watch?v=s93KC4AGKnY

Tomáš Kuča

Střídaly se tři úryvky podle dělitelnosti času (v sekundách) třemi. Kytice je docela smutná knížka, tak se místo prvního (veselého) úryvku většinoou zobrazil druhý. První se zobrazil jen pokud byla sekunda dělitelná i 6 (nejem třemi) a náhodný generátor vrátil méně než 0.1.

Tomáš Kuča

After party se koná dnes, ve středu 24. dubna na Letné v Hells Bells Beer Pubu od 18:30.

Caster (Dostál)

Jak to vlastně bylo s tím webem s ledem a sekyrkou a černo/bílými veršemi, co běžel někdy od listopadu do února? Byla to taky šifra? Nějaký pattern jsme tam našli (myslím že měl 100 minut), ale pak už to vypadalo, že je potřeba grabovat web několikrát za sekundu. Když jsem pak po zveřejnění a vyluštění letáku na webu viděl ve vrcholové knize zápisy z listopadu, utvrdilo mě to v tom, že ta černobílá byla tedy taky šifra se stejným řešením. Ale jestli se leták rozdával na TMOU, tak je to asi teda jinak :D

Bizon (Zvířátko)

Moc díky za hru a krásné šifry!

Vím, že toho tady zaznělo už hodně, ale stejně bych měl doplňující dotaz ke gamebooku. Jaký měl být rozdíl mezi "pozorným poctivým čtenářem" a "pozorným nepoctivým čtenářem"? Předpokládám, že ten "poctivý" si měl číst výhradně a jen úseky, na které obdržel odkaz ze zadání šifer a úkolů včetně následujících odkazů. Ten "nepoctivý" si četl všechno a klidně si po povolené jedničce přečetl například hned druhý odstavec (pochybuji, že existuje tým, který to neudělal). Pokud je to tak, pak by ale prakticky odpadla výhoda předčasného vyzvednutí gamebooku pro letákové luštitele. Bylo-li cílem složitého schématu hry jen ukrytí nápověd nebo zamlžení pozice ve hře, pak je to podle mého názoru trochu škoda.

My jsme například všech 21 nápověd ve třech různých baladách našli celkem rychle (šlo jen o tři stejné mutace) a hledali rozumný "poctivý" způsob, jak se k nim dostat. Taky jsme v době trudomyslnosti dumali nad schématem hry a křížením jednotlivých balad. Kdybychom věděli, že opravdu nemá smysl zkoumat odkazy mimo ty navštívené, asi bychom jim věnovali mnohem větší pozornost. Takto jsme přišli nejméně o jednu nápovědu (na kterou jsme regulérně narazili) a také si vůbec nejsme jisti správným postupem při tzv. přesměrování u rybníčku (příliš jasno nedodala ani diskuse: https://matrix.velkyvuz.cz/2019/sifry/0-gamebook-presmerovani).

I přes naznačenou nejasnost velmi oceňujeme nemalé úsilí a nasazení. Ostatně - nikde nezaznělo jediné zpochybnění oprávněnosti trochu vyššího startovného. Ještě jednou - DÍKY!

Dero

Zuzka: Jasně, ve školní lavici jsme hráli i tuhle variantu. Ona teda nejde vyhrát ani prohrát, když ji člověk nehraje proti slepici (fun fact: to se reálně děje třeba na některých bizarních festivalech), ale to nám v hraní moc nebránilo.

Minimálně v USA je ta varianta známá jako tic-tac-toe: https://en.wikipedia.org/wiki/Tic-tac-toe

Zuzka (Cerebrum)

Je tu někdo, kdo v reálném životě opravdu hrál piškvorky na poli 3x3? Já znám jen verzi s neurčitě velikým herním polem (daným zpravidla velikostí čtverečkovaného papíru), kde vítězí 5 symbolů v řadě. I v šifře jedno takové vítězství bylo, ale moc nám to nepomohlo....

Zuzka (Cerebrum)

Aktivita vtipná, čas 11:59 parádní, ale výslovnost na zabití. Z první samohlásky, kterou jsem si zapsala jako A, se vyklubalo E, z druhé O... Uspěli jsme, teprve když jsme si to pomocí počítače pustili zpomaleně...

Tomáš Kuča
Zuzka (Cerebrum)

Instrukci "netruste kousky pokladu" lze interpretovat oběma způsoby - "píšou, že nemáme trousit kousky, takže koule má zůstat vcelku", anebo "prosí, abychom kousky netrousili, takže to určitě máme rozstříhat".

Zuzka (Cerebrum)

Prozradí nám někdo, co jsme měli najít v té knihobudce? Náš posel tam našel jen asi 30 výtisků sbírky básní Osamělý poutník, což nám přišlo podezřelé, ale při luštění nám to nepomohlo.

Erik(Cerebrum)

Chapu to dobre ze reseni dala pouze prvni iterace? Kdyz jsem pokracoval dal tak uz mi to vychazi jinam.

Zdeněk (Freezy Bee)

Myslím, že by pomohlo v mezitajence zmínit něco o panácích, nebo i počtu panáků. Ale i tak se mi moc líbila!

Zdenek (Freezy Bee)

Super aha efekt. Po namočení nic. Nechám to vedle sebe a po pár minutách uvidím: https://photos.app.goo.gl/t2Es7KgNQH7DKCVF9

Matěj (Šestý nesmysl)

Také děkujeme za hru! Myslím, že jsme si ji moc užili, včetně nováčka, který nevyloučil, že ještě na nějakou šifrovačku půjde. Viděli jsme spoustu pěkných šifer, s některými jsme se tak úplně nepotkali a některé pěkné jsme bohužel nepotkali vůbec (inu nelineární hra) :-) Každopádně se mi už stýská a těším se na příští ročník. Přikládám něco jako reportáž: https://docs.google.com/document/d/11Lns6PXmx2QgH7OAFj09tJkpeTLwlFMB7bMIU0lSA_A/edit?usp=sharing

Yeti

@kotelník: Mi přijde, že vzhledem k fakt velmi vysokému výskytu písmen, která šla spárovat do inverze, z toho tenhle základní princip celkem čouhal.

Realizace je druhá věc. Byl bych raději, kdyby byla jednoznačnější. Ale i náš první pokus, který vygeneroval hovadinu, se pěkně poskládal a potvrzoval princip. A tak jen zbývalo začít z druhé strany, použít větší sílu, ...

Yeti

@Katka: To je ovšem vytrženo z kontextu. Proč brát doslovně zrovna tuto část a nikoli jiné? Mám skutečně čekat, až dozní kostelní zpěv? Mám toho abstrahovat, a čekat, až s hroudou proběhne to, co by následovalo po doznění kostelního zpěvu? Měl jsem skutečně hroudu někam odnést, když ji tam nikdo nechtěl?

Nevím vůbec, že je uvnitř nějaká hlína, aniž hroudu rozeberu. Takže taková intepretace je možná až ex post, po ignorování instrukcí. Není možná předtím.

Katka (Pentakilogram)

Nejhezčí šifra. Sice jsme taky měli zezačátku obavy, že špatně interpretujeme černou a bílou v některých vrstvách, ale nakonec bylo zaznamenávání míst, kde byl na pohled možný spor, zbytečné.

Katka (Pentakilogram)

Moc pěkný nápad. Po přečtení řešení mi bylo líto, že jsme na to nepřišli, přestože písničku jsme viděli hned.

Katka (Pentakilogram)

Když jsme na nicneříkající mezitajenku (dá-li se tak nazvat, když k vyluštění vlastně nebyla potřeba a dalo se jí docela jednoduše vyhnout) přišli, spíše nás to frustrovalo. Navíc, díky tomu 'hola' na konci na mě celý text v tu chvíli působil ironicky a dál jsem se snažila hledat spíše nemacháčkovské postupy zahrnující délky nehtů, nový smysl zelených koleček, atp.

Katka (Pentakilogram)

Nás kurzívou takové informace dost mátly. Pak jsme ale začali kouli rozebírat po přečtení části, která implicitně předpokládá rozebrání: 'Prosíme vás, abyste cestou kousky pokladu netrousili...'

kotelník

Musím si ulevit. Napsat Braille a skládat byl první nápad. A mnohokrát jsme se k němu vrátili. N rovnocených možností a M rovnocenných způsobů čtení. Nic se kloudně nepotvrzuje. Tak něco jiného. Nic. Žeby přece jen Braille? ... Nic se kloudně nepotvrzuje....Jdeme jinam.

M x N = 3 hodiny a výsledek žádný. Proč ausgerechnet inverze byla ta správná cesta? Například domino následované čtením toho poskládaného Braille by nám přišlo o dost elegantnější. Inu hulili jsme něco jiného než autor :-(