Matrix

Kytice
Katka (Pentakilogram)

Nás kurzívou takové informace dost mátly. Pak jsme ale začali kouli rozebírat po přečtení části, která implicitně předpokládá rozebrání: 'Prosíme vás, abyste cestou kousky pokladu netrousili...'

kotelník

Musím si ulevit. Napsat Braille a skládat byl první nápad. A mnohokrát jsme se k němu vrátili. N rovnocených možností a M rovnocenných způsobů čtení. Nic se kloudně nepotvrzuje. Tak něco jiného. Nic. Žeby přece jen Braille? ... Nic se kloudně nepotvrzuje....Jdeme jinam.

M x N = 3 hodiny a výsledek žádný. Proč ausgerechnet inverze byla ta správná cesta? Například domino následované čtením toho poskládaného Braille by nám přišlo o dost elegantnější. Inu hulili jsme něco jiného než autor :-(

Tribon

Ale prvni pokus byl puškvorec:)

Kempas (poTrati)

Ještě bych přidal k již podrobně rozebranému GB:

  • Jako první hint (jsme si mysleli) jsme také objevili „300 kroků od kostela spatřit něco co upoutá naši pozornost“. Znamenalo to tedy něco?
  • Taky nám GB nakonec k ničemu praktickému nebyl (četli jsme v něm dost, ale nikdy nenarazili na polohu nápovědy, ani falešnou). To vem čert, zpracovaný byl pěkně a někomu pomohl. Ale nelze se spoléhat, že všechny týmy z něj pochopí, kterou šifru smějí vzít, a kterou ne. Zvlášť pokud to systém neumí kontrolovat. Pak totiž nevím, jestli nehaluzím či neporušuji pravidla... Co já vím, jestli můžu vyzvednout mapku 20 m proti proudu Dvoreckého potoka, když mi vyšel JV konec, a tak byla jiná šifra?
Kempas (poTrati)

Taky jsme zkoušeli nějak vertikálně opísmenkovat ty půlcentimetry.

Kempas (poTrati)

Taky jsme měli PUSKOBEC :( A dost jednoznačně prý (já to zbaběle neposlouchal). Tak jsme prostě zkusili zadat nejbližší slovo.

Upravil jsem postup řešení.

Makki (Hakuna Matata)

Tak tady jsme minuli tu čáru navíc dole. A když vidim správné řešení, tak chápu, proč úhloměr nikam nevedl...

Makki (Hakuna Matata)

Dvě hodiny před vyzvednutím této šifry jsem říkala, že jsem ještě nezažila prvočíslovou šifru, takže díky orgové za odškrtnutí pomyslného chlívečku :) (šifru jsme nedali, nenapadlo nás, jak na prvočísla naroubovat abecedu)

Makki (Hakuna Matata)

Nám tečky vůbec nevadily - předpony jsme díky nim rovnou kreslili jako kolečka a Braille na nás krásně vykoukl (asi by vykoukl i tak, ale takhle to bylo tuplem vidět:) ).

Makki (Hakuna Matata)

Jako matka malých dětí jsem věděla, že tuhle šifru nedám a celou noc sebou škubala, když si ji nějaký tým --byť potichu-- pouštěl.

Makki (Hakuna Matata)

Kolečka vyhrála v obdélníku 3x2, což je určitě ZNAMENÍ. Myšlenku Brailla jsem pak už nedokázala opustit. Nějak nám při hře nešla přečíst mezitajenka, i když je možné, že jsme čtení po ZFIN vzdali :)

Ondra (Hlavně se nezranit)

Ahoj, také děkujeme za hru, více v reportáži - odkaz jsem vyplnil na stránce týmu, ale podobně jako loni se neobjevila nikde na webu (nebo alespoň nikde poblíž té potratí), takže ještě raději sem :D https://docs.google.com/document/d/1sbDrjqStpNXRyhRJGcgPdm5Lu24bwqA_I2pHlmHiiqQ/edit?usp=sharing

Pavel (Absolutno)

Líp se to předvádí než popisuje :-) Vytahuju přízi a zkroutím. Když mám asi 5 cm, uvážu konec příze na prostředek tužky, kterou roztočím jako setrvačník tak, aby posilovala zkrut. Dokud se točí, opatrně vytahuju další materiál. Akumulovaný zkrut se sám přenáší na nově vytáhnutý materiál. Když se tužka dotočí, roztočím znovu. Když mám asi 60 cm a naakumulovaný zkrut, tak to seskám, tj. přeložím napůl a uvolním. Tím se zkrut zafixuje a už se to samo nerozmotává. Beru to jako velmi zajímavou aplikaci fyziky :-)

Jirka

Tarba: Omlouváme se, chyba v interních procesech, stanoviště mají samozřejmě být umístěné až do konce. Stanoviště vám přičteme. Pokud to čte ještě někdo nezkompenzovaný, ozvěte se ;)

Tarba

Ještě jedna prosba na orgy. Pokud se hraje do 12:00, tak nestahujte stanoviště dříve. V 11:48 dorazíme do ulice Dostojevského a začneme obcházet všechny koše. Cca v 52 se k nám přidá další tým a pět minut před koncem další. V 11:59 se odhodláme zavolat orgům, že to nemůžeme najít a dostaneme dvě hesla a odpověď, že už je to asi sklizeno. Bohužel kódy už nebyly započítány. Ani tak nejde o to jedno nebo dvě místa, ale o princip. Kdy se tam hodinu táhneme a úplně zbytečně tam jako kašpárci pobíháme v dešti. Díky

Petr (KVÍK!)

Prosím vás, orgové, já jsem vám chtěl jenom říct, že máte v šifře trojana. Představte si, že když přečtete binárku podle toho, kdo mluvil pravdu a kdo lhal, vyjde vám téměř smysluplný text, který vůbec nesouvisí s řešením a mohl by týmy svést ze správné cesty!

Matěj (Šestý nesmysl)

Super aktivita, škoda, že jsme ji vůbec nepochopili :-) Haha, tady se píše, že máme "poznat svou matičku po čichu", to je vtipné. No nic, jdeme pokračovat ve vymýšlení vůní, které mají stejný počet písmen jako slova na pytlíčcích, abychom pak mohli vybrat shodná písmena. Jak jinak by se to mohlo řešit? :-)

Síba (Pralinky zvlášť)

Taky bych si tu historku o zdejším Vodníkovi poslechl ještě jednou.

Martina (Prahory)

Chtěla bych si tenhle Matrix zahrát ještě jednou (minimálně ;) ), tentokrát s tím, že budeme pečlivě studovat gamebook. Zjevně by nám to poskytlo ještě komplexnější zážitek ze hry. Takhle jsme se do něj dívali pořádně jen na začátku a když nic moc užitečného nepřinášel, věnovali jsme se šifrám. Nejlíp to asi vystihuje Ondrův popis, taky jsme měli představu, že "z těch propojení určitě půjde odvodit schéma nebo tam někde možná půjdou najít informace o nápovědách a někdo by se na to ve volné chvíli mohl kouknout" - nějak na to ale nedošlo. Vždycky když nám ze šifry vyšlo místo, kde jsme už byli (4-5x ?), chápali jsme to jako starý dobrý prvek Matrixu, který umožňuje postoupit na konce všech větví i v případě, že nevyluštím všechno - prostě se tam dostanu jinudy. Takže jsme tam podruhé nešli a připravili se tak o vyzvednutí několika šifer, v jednom případě dokonce samotného konce větve. To bylo (když pominu dopad na výsledky) nepříjemné, protože ráno nám tak přestaly přibývat řešitelné šifry a přišla dlouhá hluchá fáze. Takže bych na to chtěla jít znovu a lépe, protože: téma bylo poutavé, šifry a aktivity s ním byly skvěle provázané, spousta šifer krásných, herní oblast přiměřeně malá, abychom se se zvládli potkávat spolu i s jinými týmy, tým úžasný... no a počasí byla výzva. :)

R.U.R. (Divize nulou)

Dík, atmosféra pěkná, spousta pěkných šifer, užili jsme si to :-)

Schéma hry a gamebook a nápovědy a "multistanoviště" (pořád moc nevím o co šlo a jak se k tomu autorsky mělo přistupovat) jsme postupně vyignorovali, protože nám to nějak moc nedávalo smysl a nezdálo se že by nám to k čemukoliv bylo. Jediné, co jsme dělali, je že jsme se ve větvi orientovali podle úryvku na šifře (tj. která balada a ve které fázi), to fungovalo dobře. Ale co kde dostaneme a proč máme nejdřív konec vodníka a pak teprve začátek a k čemu je gamebook a kde hledat nápovědy a co má či nemá smysl luštit... to pro nás zůstalo utajeno. Ostatně tak je tomu pro nás na Matrixu v posledních letech skoro vždy, ale jsme na to tak nějak zvyklí, prostě luštíme to co zrovna máme, co vyluštíme vyzvedneme, a jsme smíření s tím že asi tímhle stylem nemáme šanci postoupit do závěrečné lineárky (ale to jako tým lepšího středního doletu nemáme stejně). Tak mě těší, že v tom nejsme sami :-D

S Gamebookem jsme se výrazně snažili akorát na začátku na hymně, která nám nešla, ale Gamebook nás naváděl vrátit se zpátky ke kostelu, tam uvidět v lese ženu, sejít směrem k potoku (Vltavě?), a 300 kroků od kostela spatřit něco co upoutá naši pozornost. No, uviděli jsme v lese pod kostelem další týmy, které nejspíš zkoumaly význam stejné pasáže Gamebooku, a 300 kroků od kostela upotala naši pozornost spousta věcí, třeba vyhlídka na Hornbach na které ležel otvírák na víno, ale nic z toho nám systém nevzal jako kód na dobití kreditu ani jinak jsme to využít nezvládli, tak jsme po téhle zkušenosti Gamebooku věnovali čím dál tím menší pozornost a prioritu, až jsme ho už nevytahovali vůbec, protože nám nikdy k ničemu nebyl...

R.U.R. (Divize nulou)

Tak tady jsem měl asi docela štěstí, audio bylo dost dlouhé a všim jsem se, že nová písmena se odhalují cca po 2 minutách, tak jsem dost přeskakoval, čímž mi jich pár chybělo, měl jsem bez nejednoznačností myslím PSKOEC a to už jsem doskreblil na jediné slovo co znám a sedí na to.

Markéta

Mně přijde zajímavé to, že přestože jsme za celou dobu nepochopili schéma hry a vlastně vůbec nevyužili gamebook (byť jsem poctivě pročítala všechno kam jsme byli odkázáni), tak jsme skončili na krásném 24 místě. Čistě tím, že jsme luštili vše co bylo. Asi tedy notná dávka štěstí, neboť se nám ani jednou nepodařilo vyluštit šifru, která by odkazovala tam kde už jsme byli. Zpětně mě trochu mrzí, že nebylo víc prozrazeno ohledně gamebooku. Docela bych si tu rekonstrukci schematu hry z gamebooku užila, ale vůbec nás to nenapadlo o:-)

Des (Corn Flakes)

My to vyluštili i bez Svatební košile (kde bylo čtvrté vajíčko), protože konec Záhořova lože dělal s Alšovými sady jedinou smysluplnou polopřímku. Ale instrukce zněly jasně, gamebook musí být kompletní. Což oceňuji, protože vzhledem k systému hry mohli některé týmy získat ty klíčové fragmenty jen z několika větví a do lineárky postoupit nepřiměřeně snadno :)

PrizdiVita (ROFLCOPTER!)

Bylo možné dospět k řešení i v případě, kdy fragmentů měl tým méně než 12?

Ty kousky mapy, na kterych byly vajicka, se daly podle schematu hry ziskat az "naposled". (pokud nepocitam ze nejaky tym proste jednu cast mapy nevyzvedl i kdyz na stanovisti vyzvedl sifru).

A bez vsech 4 kousku s vajickama je sifra neresitelna.