Matrix

Kytice

Zadání

Diskuse k šifře

Pegas (Korupce na Slunci)

Přimlouvám se k tomu, co píše Markéta - také mě zajímá, jak se měl GB využít. V týmu jsme jej měli od dopoledne, ale pouze jsme zkonstatovali, že se jedná o promarněnou šanci, protože tam nic zajímavého i po podrobném zkoumání není. Nakonec jsme na něj rezignovali během hry úplně.

Silp (FriCurious)

Já bych rád viděl mapu a druhou stranu slepené kompletní šifry 10. Můžu?

Markéta (Pomocná škola)

Takže zatímco "zábradlí u lávky na jižní straně" bylo ok, cesta s pokladem do chýše "přes potok a do kopce až k lesu", jak to udělaly nějaké týmy, co nerozbalily "poklad", byla špatně. Byli jsme svědky několika takových poslání pryč na hřišti, které bylo od mostu nejdříve na ráně. Ochota hledat v gamebooku něco smysluplnějšího než zajímavou ilustraci tím značně klesla.

Markéta

Hm, pamatuju ročník, kdy jsme vyluštili ze šifry písničku "Na tom Pražském mostě", tak jsme šli do blízké ulice Pražská na železniční most, tam našli další postup a pokračovali dál. A až doma z diskuze jsem zjistila, že těch písniček bylo v šifře celá řada (které jsme neobjevili) a že když se vzaly některé slabiky, tak vyšla tajenka "Pražská most". A řada týmů se zlobila, že některé týmy šifru nevyluštily autorským způsobem. Obávám se, že mi dělá problémy rozpoznat co je haluzení a co je regulérní vyzvednutí šifry.

Myslíte, že by bylo možné zveřejnit části gamebooku s vyznačnými pasážemi, které byly právoplatnou nápovědou nebo regulérním návodem k vyzvednutí šifry alternativní cestou?

Jirka Slabý

Všechny ty informace jsou oddělené jenom právoplatnými přechody mezi sekcemi (tj. čtu jen kam mne posílá šifra nebo rozhodnutí mé postavy v GB, u klíčku dál nemůžu).

Jirka Slabý

Obecně: šifru můžeš vyzvednout pokud víš proč. Pokud dojdeš na správné místo, zjistíš čísla na šifře a pak tedy z GB, že můžeš projít k vícero klíčům než sis vyzvedla šifer. Zároveň si přečteš kam pro ně máš jít (k potoku, k lávce, na sever rybníka).

Markéta (a spol.)

Tohle asi nechápu, vy jste počítali s tím, že u Libušské nádrže některé týmy náhodně objeví jiné stanoviště? Není to náhodou proti pravidlům? My v začátku hry, zatímco jsme luštili woodoo panenku, tak část týmu podle popisu gamebooku našla šifru u Mariánského pramenu (v domění, že tam najde kód pro nápovědu), pak jsme byli zmatení jestli jsme to tedy opravdu našli správně podle gamebooku nebo jsme omylem brutli šifru následující po panence (což by nebylo správné). Nakonec jsme panenku doluštili a tím si potvrdili, že to byla náhoda, že nás na totéž místo zavedl gamebook a usoudili jsme, že gamebook nemá navádět na další šifry takovýmto literárním popisem a o další využití tímto směrem jsme se nepokusili. Naopak jsem se stále snažila v textu najít (dle popisu "naprosto nezašifrovaně") sdělenou nápovědu, což se mi až do konce hry v částích na které odkazovaly šifry nepodařilo (našla jsem je v částích, kam jsem nebyla odkázána, ale těch jsem si pochopitelně nevšímala). Jakým způsobem jsme v gamebooku mohli hledat "naprosto nezašifrovanou informaci o místech, kde se nachází nápovědní hesla?"

Jirka Slabý

Odpověď je ano (tohle bylo trojstanoviště) a ano. Libušská nádrž je stejný případ ale dvojstanoviště. Věřili jsme, že tohle bude naopak používané hodně ať už objevením a následným potvrzením v GB nebo obraceně. Chyba lávky orgúsudku.

matejcik (Pomocná škola)

a co bylo tohle? skutečně se z gamebooku mělo vyvěštit, že "zábradlí u lávky na jižní straně" popisuje místo uložení šifry? a dal se z toho samého stanoviště podle "mnoho metrů po proudu, pod kamenem" legálně najít konec Holoubka? byla ve hře nějaká další takováhle místa? samé ocásky!