Matrix

Kytice

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Tomáš Kuča

LuaTeX jen doplnil hlavičku, patičku, Lua kód není snad nikde, luatex používáme, protože umí pár věcí lépe než pdftex (tuším třeba fonty). Samotný obsah šifer bývá SVG, některé jsou přímo v TeXu. Vycházíme pořád ze skriptů, které používal Medvěd pro Po škole, díky za ně! :)

mišof (Dolednice!)

+1 k tomu čo píše Medvěd, podobné veci sa robiť dajú ale chce to dobrého mága. Sadzbu tohto by som ale ja programoval o level vyššie, v princípe vo vlastnej réžii, bolelo by ma to menej ako snaha sa zmysluplne využiť existujúce časti TeXu. Celá pipeline by teda bola:

  1. ručne spravený popis umiestnenia a typov deliacich čiar
  2. plaintextové súbory s prípadne nejakým custom markupom obsahujúce tie dva texty
  3. Pythonový preprocessor ktorý rozbije text na úseky končiace na správnych miestach (bodky, čiarky, medzery) a vygeneruje TeXový source s boxami
  4. TeX ktorý boxy pekne vyplní a posťažuje sa ak sú príliš plné alebo prázdne, aby človek vedel, ktoré časti textu ešte treba editovať.
Pali (Prioritní Paranoidní Ho-Wa-Da)

@Vašek: Všimol som si, že PDFko vygeneroval LuaTeX (je to v metadátach), tak som predpokladal, že naozaj je to nejak vyTeXané.

Pri využití LuaTeXu si viem predstaviť napísať nejakú tu časť v Lue ale aj tak dosť komplikovane...

Medvěd (Pomocná škola)

@Pali: Na tohle bych si v TeXu troufal, pro Poškolu jsem sázel několik podobných věcí a šlo to překvapivě snadno. Ale ano, člověk si sáhne až na dno své studánky TeXové magie :)

Zůza

Šifra je udělaná v Inkscapu. Jednotlivé úseky textu mají šířky nastavené ručně. Dost času jsem strávila učením se ukotvování částí textu na křivku a rovnoměrným rozmístěním zbytku. Ale buď jsem to nepochopila správně, nebo můj Inkscape to neumí. Zkusím sem přidat ten soubor, kde šifra vznikla, a taky autorsky vyřešenou šifru. Ačkoliv, přesně jak psal Aleš, čekala jsem, že po úvodní analýze tým jedno zadání rozstříhá a do druhého si jen nakreslí čáry a přečte to z nich.

Vašek (Absolutno)

@Pali Tohle by v TeXu dělal jen sebevrah. Jinak potom samozřejmě \hboxy konkrétní šířky prokládané mezerami konkrétní šířky, s pořádnou dávkou tolerance proti všem typografickým prohřeškům. Intercharacter mezery tuším TeX z výroby neumí, tak rozdělení na znaky a vložení \hss mezi každé dva by se taky potřebovalo taky ještě naprogramovat. Rozdělení textu do prapodivných i překrývajících se tvarů by jakž takž šlo, ale bez dalšího omezení, čím to na těch zlomech musí končit. Na automatickou hyphenation zapomenout hned zkraje. V podstatě jediný způsob, jak to udělat v TeXu, je to udělat v něčem jiném a pak to bez jakéhokoli zjevného důvodu do TeX přepsat - a doufat, že nebude potřeba nikdy nic už opravit.

Síba (Pralinky zvlášť)

Neboj, Gimli, nás taky zastavila na skoro 13 hodin, které vy jste ani neměli. Trpělivost, víra a diagnóza vznikaly velmi pomalu. A stejně jsme další stanoviště nevyzvedli.

Gimli2 (Trosečníci)

Taky nas zastavila na nekolik hodin. Bohuzel nemame sibovu trpelivost, viru a diagnozu. Takze jsme prouzky nedokazali naohybat tak, jak si orgove predstavovali...

Navic, kdyz se sifra sikovne prelozi podle car, ktere tam nejsou(!) tak, aby cast prouzku pro vysledna pismena byla vystoupla vespod, lze tvorit znaky v obou poloprostorech. A tam to tuplem clovek nema moc sanci spravne pokroutit. :-(

Fotku autorskeho reseni bych tez rad vidtel...

Pali (Prioritní Paranoidní Ho-Wa-Da)

Orgovia, mohli by ste prezradiť ako ste túto šifru vyTeXali aby to celé správne opticky sedelo?

Aleš

Poctivě jsme si vyznačili, který text obsahuje který kousek úryvku foto. No řekněme, že jsme to dělat nemuseli. Ale ve chvíli, kdy jsme to dělali, nám to pomohlo dělat aspoň něco a nezmrznout. Nakonec jsme to autisticky vykoukali z naznačených zlomů potom, co jsme si všimli plnou neumím.

Síba (Pralinky zvlášť)

Fotografie by se asi dělala dost těžko, protože jednak se písmenka tvoří vzájemně v zákrytu a jednak sama o sobě nedrží a musí se všelijak přidržovat a podpírat. Zákeřností postupu totiž je to, že křivky nejsou řešeny nalámáním na více krátkých úseček (písmenka tedy nejsou předělána do hranata). Takže kromě toho, že máte vyznačena místa, kde se musí papír zlomit a nevíme pod jakým úhlem, tak se ještě neoznačené úseky mohou zcela libovolně ohýbat a kroutit. Získání tajenky chce velkou trpělivost, silnou víru a autistickou diagnózu.

Markéta (Pomocná škola)

Byla by možná fotografie správného řešení? Přesně toto jsme udělali, písmen jsme z toho zkoušeli vyčíst spoustu, ale tato konkrétní nám z toho fakt nepadala. Zkoušeli to nezávisle čtyři lidi. Jediné, čím jsme si byli opravdu jistí, bylo D a U. B mohlo být klidně P (protože nic neříká, který kus má být obloukovitý), S jsme četli spíš jako Z protože tam byly jednoznačně ostré hrany, A nám přišlo jako hodně divné K nebo možná Č. Zkrátka, příliš mnoho stupňů volnosti, aby to začalo dost rychle dávat smysluplný text. Škoda, jinak se mi to moc jako nápad líbilo.