Matrix

Kytice

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Zdeněk (Freezy Bee)

Myslím, že by pomohlo v mezitajence zmínit něco o panácích, nebo i počtu panáků. Ale i tak se mi moc líbila!

Katka (Pentakilogram)

Když jsme na nicneříkající mezitajenku (dá-li se tak nazvat, když k vyluštění vlastně nebyla potřeba a dalo se jí docela jednoduše vyhnout) přišli, spíše nás to frustrovalo. Navíc, díky tomu 'hola' na konci na mě celý text v tu chvíli působil ironicky a dál jsem se snažila hledat spíše nemacháčkovské postupy zahrnující délky nehtů, nový smysl zelených koleček, atp.

Petr (KVÍK!)

Prosím vás, orgové, já jsem vám chtěl jenom říct, že máte v šifře trojana. Představte si, že když přečtete binárku podle toho, kdo mluvil pravdu a kdo lhal, vyjde vám téměř smysluplný text, který vůbec nesouvisí s řešením a mohl by týmy svést ze správné cesty!

Pegas (Korupce na Slunci)

Požadavek na znalost pravidel Macháčka bych nečekal.

PrizdiVita (ROFLCOPTER!)

Ja machacka znam tak, ze se vzdy musi prehodit, a kdyz nekdo hodi (a nelze) machacka, tak ten co prohraje pije 2x.

Kazdopadne, "Yeti 16. dubna 2019 8.05" pobavil. Prvni vec, co u teto sifry padla po rozepri nad pravidly bylo "Hra kterou kazdy hraje jinak? To se nebude libit Yetimu."

Jirka

K pravidlům Macháčka: Jakkoliv nechci argumentovat internety, stejně jsme zkontrolovali, jestli se na Wikipedii vyskytují pravidla. Byly tam, a to v podobě, jak je to v šifře použito a to bez našeho wikipedického zásahu. Také nepamatuju, že by v orgotýmu nebo kdykoliv v mé macháčkovsky-herní praxi byla nějaká diskuze nad tím, že existují upravené varianty. Ale samozřejmě chápu, že se to stát může.

Kompas (Důlní úvrať)

@Yeti Ano, tým to luštil jako Macháčka, s čímž jsem jakožto vzdálený pozorovatel souhlasil. Nicméně později při telefonické konzultaci vyplynulo, že oni v Macháčku pouze sčítají oka obou kostek. Nadhodil jsem, že to znám jinak a začal vysvětlovat pravidla. V okamžiku, kdy jsem se slyšel , jak vykladam něco o indiánech, jsem si přestal být jistý, jestli ta složitější varianta pravidel, kterou znám, není jen nějaká matfyzácká odchylka. :D

Yeti

Šifry vyžadující znalost pravidel nějaké hry nebo sportu, která zná každý jinak (což jsou všechny hry a všechny sporty), jsou škaredé.

Ondra (ROFLCOPTER!)

Co si pamatuju, tak dorovnat se dal pouze Macháček. Jinak, tohle byl dost frustrující zážitek. Zkusil jsem jít na stanoviště sám, relativně brzo jsem byl u mezitajenky, kolikrát kdo pil jsem počítal, ale s chybou. Nakonec jsem nad ní seděl, zatímco zbytek týmu luštil okolní šifry a řešil aktivity, ale marně. Víťanovi pak po opravě prý vyšlo ABEL - mezi mnoha jinými výsledky. Čtyřpísmenná tajenka je zvlášť u takhle komplikované šifry příliš atypická věc, aby ji člověk jen tak čekal, je tam hodně malý prostor na odfiltrování chyby a správné řešení se dá snadno přehlédnout. A taky škoda těch příliš kreativně pojatých nehtů, které lákaly podle délky na nějakou morseovku a podobně. Hodněkrát jsem si říkal, že ty nalakované prsteníčky na zelené hráčce, která má zvláštní postavení, protože "ukončuje hru", mají nějaký význam a všechno pak do sebe zapadne. Přece v takové těžké a pracné šifře nenechám takovýhle balast jen tak, no ne?

Síba (Pralinky zvlášť)

Mohu jen dorovnat? Asi další verze macháčka, kterou jsem neznal. Jen dál. Ať žijou šachy.

Gimli2 (Trosečníci)

Souhlasim s Misofem ohledne kulhajici uvahy nad pravidlem: "Lžu-li, řeknu nejslabší zvýšení, jak můžu přehodit." Jakou by mi takove chovani prineslo herni vyhodu, kdyz mohu jen dorovnat? A tim tedy mene komplikovat zivot hraci po me a tedy zvysit pravdepodobnost, ze mi bude verit.

Zůza

@misof Žádný rozdíl to nedělá.

Jirka

Aha, my jsme se shodli, ze az na machacek-machacek se v machackovi vzdy prehazuje...netusim ted, jestli to v te sifre dela nejaky rozdil..

mišof (Dolednice!)

+1 k Dite, podľa mňa nikdy nie je dobrý nápad keď medzitajnička aktívne škodí (netreba to "hola" nejak interpretovať?) a vôbec nepomáha.

@Jiří: "Lžu-li, řeknu nejslabší zvýšení, jak můžu přehodit." nie je podľa mňa kanonická forma. Keď už, tak by to malo byť "lžu-li, řeknu to co ten přede mnou". Aspoň teda vo všetkých verziách Macháčka čo som kedy hral stačí hodiť rovnako ako ten pred tebou (aby macháček nebol automatická prehra pre ďalšieho v poradí, ale mal šancu hodiť ho tiež). Čo potom vedie aj k ľahšiemu dešifrovaniu (klame ten kto má menej ako maximum dovtedy, čo sa dá vyhodnocovať lokálne bez histórie).

Martin (sakrblé)

@Bigbaz: došli jsme také k PABA, teď jsem na to ještě koukal, je potřeba koukat, jestli nelhal už ten předposlední člověk (což mi napoprvé vůbec nedošlo). Ale z PABA (po nápovědě) už šlo vyskreblit LABE docela jednoduše, když to mělo mít součet 20.

Matěj (Šestý nesmysl)

Hola!

Dita (Spící Volové)

K čemu je mezitajenka, která absolutně nic neříká o dalším kroku a ani nijak principem nesouvisí s řešením? Nad HOLA a "přece už úplně vytěženou šifrou" jsme strávili celou noc, nakonec jsem na Lipčovu žádost vyznačila i ty, co pily, ale zrovna jsme se někam přesouvali, či co, takže to zapadlo a zůstalo nedořešeno. Přitom to mohla být taková krásná šifra...

Martina (Happy Matfyz Friends)

Taky jsme skoncili na mezitajence. Myslim, ze spravne reseni jsme i nakonec zkouseli, ale asi jsme se prepocitali a nikdo nebyl tak bystrozraky jako Eliska :).

Síba (Pralinky zvlášť)

My jsme ani žádnou mezitajenku neměli. Zato variant toho, jak se dá macháček hrát, jsme vymysleli přehršel. To je taková naše oblíbená hra, s tím se dá zažít věcí.

Finn (Aplikovaní hrošíci)

Snad první šifra, kteroujsem kdy luštil, která je jednodušší bez vyřešení mezitajenky.

Václav (FreezyBee)

No tak to se nám zase povedlo. Po tom jak složité bylo vyskreblit tu mezitajenku jsme logicky předpokládali, že k samotnému řešení musí vést složitější postup. Po prvotním odmítání "to je blbost, je tam jen 20 sklenic z toho nic neuděláš" přes "čtyři písmena jsou na tajenku málo" k "tak si to teda sečti" jsme to sečetli a vyšlo LABE. Hahaha dyť jsme říkali, že to je blbost, Labe je přece odsud 50km ...to musí bejt jinak. Mapy.cz nic neukazovali (fakt. nebo jsem to přehlíd no). Ovšem pak jsme se přesunuli proti trudnomyslnosti z Mekáče (mimochodem ccca 170metrů od obrovského neonového nápisu LABE) do nonstop KFCéčka na Kačerov. No a v 7 ráno jsme jeli zpátky, a když jsme hledali na googlu spoj do centra....nabídlo nám to ...světe div se....zastávku LABE!!! úděs. Šifra nám ležela pět hodin vyluštěná na stole :((((

NnqJirka

Přihodím názor k Eliščinýmu. Já si zároveň myslím, že dát tuhle šifru někomu, kdo nezná binárku (nešifrátor), vyluštil by ji za pár minut. Samozřejmě bez mezitajenky.

Eliška (Bifurkační tým)

Mně to naopak přišlo jako nejlogičtější přístup, protože hraje-li se hra, nejzajímavější je, jak dopadla. A u hry, kde se pije, považuju za výsledek, kdo se jak opil. (i přesto, že jsem tohle říkala hned ze začátku luštění, nám to trvalo hodiny a i já jsem zkoušela s šifrou tisíc věcí, než jsem se zahleděla na kolegovo LAAF na kraji papíru a zeptala se, co to je a jestli to nemůže být o jedno písmeno jinak)

Richard (Borci v uvozovkách)

Tady jsme skončili na mezitajence (a pak po mnoha hodinách brali nápovědu). Co mne mrzí, že postup k určení mezitajenky mi přijde složitější, než vyřešení šifry, a že k vyřešení vlastně není potřeba. Když mám v podstatě do jednotlivých hodů zanalyzovanou hru, koho by napadlo počítat tak banální věc, jako kdo kolik vypil panáků? :)

NnqJirka

Nejjednodušším systémem doplnění, který nám přišel intuitivní, je 1) Začínám-li, nelžu. 2) Můžu-li mluvit pravdu, nelžu. 3) Lžu-li, řeknu nejslabší zvýšení, jak můžu přehodit.

Z pravidla 3) pak lze odvodit, kdy po lhaní jiného hráče hráč nelže.

Bigbaz (Trosečníci)

Mohl bych se zeptat jaké bylo pravidlo kdy daný účastník lhal? Protože pokud bylo aplikováno pravidlo, že když někoho přehodím, tak už nemusím lhát, tak vyšlo řešení PABA. Nebo bylo použito pravidlo, že od chvíle kdy se poprvé lhalo už lhali všichni bez ohledu na to co jim padlo a jen se čekalo až někdo neuvěří? Protože přeci když někoho přehodím, tak je jedno co měl, ale klidně můžu říct pravdu...

Emil (Hrošíci)

V této šifře je škoda, že vůbec byl nějaký druhý krok. V hospodské variantě Macháčka se při prohře pije, přičemž cílem hry je se opít, ne něco počítat ;-) Písmena ze slova HOLA jsou předchozím textu (VYBORNE MILI HRACI) právě jednou, což přece nemůže být náhoda...

Matka (Svinský Bob)

Asi jako u některých dalších týmů i pro nás to byla asi nejvíce frustrující šifra. Celkem brzy jsme měli HOLA. Ani po 14 hodinách jsme z toho ale nevykoukali nic dalšího. Mysleli jsme si, že jsme zkoušeli snad úplně vše. To nejjednodušší jsme ale nezkusili. Dokonce jsme i věděli, že právě tato šifra nám nejspíše prozradí, kde je nápovědní kód, bylo nám ale líto do ní v noci investovat kredit, když jsme ji měli už skoro vyluštěnou. Mysleli jsme si, že to prostě nakonec nějak doděláme, no nedodělali jsme ... :-)

Ota (Corn Flakes)

Mě tady asi trošku vadil fakt, že nedaleko od místa šifry se dá nalézt studánka Lysinka (https://en.mapy.cz/s/3qTl4), což se dá vcelku jednoduše interpretovat jako "Holá studánka". A pak tedy, že ten finální krok působil natolik triviálně, že jsme ho nedodělali - roztřídění jednotlivých písmen k jednotlivým dámám jsme měli dlouho, dokonce i správně, ale "jen" je sečíst je prostě.. nepěkné, a tak jsme na ni použili kredit zdarma co přišel ve tři v noci, protože jsme ji v tomhle stavu měli už asi sedm hodin.

Síba (Pralinky zvlášť)

Krásný moment byl, když jsme měli šifru rozebranou na součástky, dumali co s tím a najednou zafoukal vítr a otočil nám zadání.

NnqJirka

Za to se omlouváme. Máte pravdu. (vtipné je, že park se přidával na mapy.cz kvůli stanovišti jiné mnou pořádané hry https://www.technicka-prestavka.cz/2016/tapani/ Tehdy jsem tam nechal přidat park Labe (byl tam bezejmenný plácek) a u tam přibylo později. Ale to je jedno.)

matejcik (Pomocná škola)

ale ještě komentář k interpretaci řešení: podobně jako pár dalších týmů jsme hledali u prvního stožáru, nebo případně okolo paneláku Bytového družstva Labe... a pak jsme dokonce volali orgům, a ti nám řekli, že to tam fakt je, kontrolovali to teď, a ať hledáme líp. A že to "Labe" není ani zastávka Labe, ani OC Labe.

Tak teda podle doporučené mapy mapy.cz se ten park jmenuje "Park u Labe" a nikoliv "Labe"! Což je skutečně jedině to obchodní centrum! Takže takže! :)

matejcik (Pomocná škola)

@Zvířátka my jsme byli u Labe okolo půlnoci a docela jsme žasli, kolik v hospodě Labe a v blízkém McDonaldu sedí týmů s právě tou šifrou, která nás tam navedla...

(my jsme odhalili plný postup v oddělené jednotce, ale teprve po spojení se zbytkem týmu nás upozornili, že ty kostky vidíme taky zespoda a možná proto to nevychází...)

Bizon (Zvířátka)

My jsme ji naopak nedali, protože neumíme počítat. Princip jsme odhalili brzy, včetně panáků. Nejdřív nám ale chyběl poslední panák u zelené hráčky, čímž došlo k posunu abecedy a výsledek byl něco jako KACF. A pak jsme celou noc počítali figury a už ani moc nevěřili, že tajenka může mít jen čtyři písmena. Pikantní je, že jsme poslední čtyři hodiny luštili přímo v areálu LABE.

Sváťa (Ferne Sterne)

Dali jsme ji, ale většinu času nám zabralo koukání na HOLA po vyřešené mezitajence. Tím, že princip v závěru nijak nesouvisí s doposud použitým, něco návodnějšího jako "To jsme se u toho opily" by tu bývalo bodlo.