Matrix

Kytice

Zadání

Diskuse k šifře

Zuzka (Cerebrum)

Instrukci "netruste kousky pokladu" lze interpretovat oběma způsoby - "píšou, že nemáme trousit kousky, takže koule má zůstat vcelku", anebo "prosí, abychom kousky netrousili, takže to určitě máme rozstříhat".

Yeti

@Katka: To je ovšem vytrženo z kontextu. Proč brát doslovně zrovna tuto část a nikoli jiné? Mám skutečně čekat, až dozní kostelní zpěv? Mám toho abstrahovat, a čekat, až s hroudou proběhne to, co by následovalo po doznění kostelního zpěvu? Měl jsem skutečně hroudu někam odnést, když ji tam nikdo nechtěl?

Nevím vůbec, že je uvnitř nějaká hlína, aniž hroudu rozeberu. Takže taková intepretace je možná až ex post, po ignorování instrukcí. Není možná předtím.

Katka (Pentakilogram)

Nás kurzívou takové informace dost mátly. Pak jsme ale začali kouli rozebírat po přečtení části, která implicitně předpokládá rozebrání: 'Prosíme vás, abyste cestou kousky pokladu netrousili...'

PrizdiVita (ROFLCOPTER!)

Ja tedy, balady neznaje, "az dozni kostelni zpev" vykladam (zpetne) tak, ze po dozneni kostelniho zpevu je mrtvola ulozena do hliny, a hle, mame kouli plnou hliny, tak sup se v ni porypat!

Radek (Freezy Bee)

@Lucka2: My vyslali zpátky běžce, aby se podívali, jestli jsme vyzvedli všechno, jestli přeci jen neuslyší zpěv a jestli od kostela tři sta kroků nebude něco jako skála. Hlavní problém vidím v tom, že takto na začátku hry je zpochybněna interpretace všech následujících textů kurzívou (když tady máme udělat něco zcela mimoběžného, tak už se dá obhájit cokoli).

Yeti

Aktivita byla zřejmě zkouškou, zda týmy dokáží ignorovat instrukce, vyluští-li tím šifru. Obecně jsem proti. Na této hře ovšem odbourání této bariéry mohlo pomoci při vyzvedávání mutlistanovišť, kde tým s konstatováním ‚‚už fakt nevíme, jak to teda mysleli‘‘ mohl vyzvednout cokoli.

Karel (Spící Volové)

Zajímalo by mě, jak se může do úžasně propracované a promyšlené hry vloudit takovýto bazmek. Sorry jako, ale abych kurzívou (!!) psaný text "... úkolem je odnést do chatrče část pokladu ... přesnou polohu se dozvíte, jakmile dozní kostelní zpěv" interpretoval jako "rozeberte tu věc na prvočinitele", tak to opravdu nevím, co bych musel brát za materiál. Jasně, v zoufalství a se zaťatými zuby jsme se v té hlíně porýpali, ale z výše uvedeného důvodu bohužel ne dost na to, abychom papírek našli. Brát hned v úvodu timeout nepotěšilo, obzvlášť u něčeho, co je podle mě opravdu na hranici korektnosti, ne-li za ní.

Medvěd (Pomocná škola)

Bylo to hezké, ale přijde mi, že poněkud na hraně pravidel. Přeci jen bych po přečtení pravidel od textu psaného kurzívou čekal, že se má chápat doslovněji, kdežto tento je obraznější než Kytice sama ;)

Lucka2 (Kočky)

Nás zarazilo, když jsme do chatrče na druhém břehu dorazili (poté, co jsme kouli rozebrali a našli papírek), že nikdo tam po nás tu kurzívou zmiňovanou část pokladu nechtěl (schválně jsme ještě sbírali část vysypané hlíny). Při přesunu do chatrče pěšky jsem narazila na spoustu týmů a omylem na další (v podstatě dvě) stanoviště. Co nás taky zarazilo - spousta týmů vracejících se přes železniční most zpět na levý břeh. Proč? Něco nám uniklo?

Pegas (Korupce na Slunci)

Naštěstí naše mladší větev týmu byla kurážná a z toho, že máme jen papír a kuličku, vydedukovali, že ji máme rozfrunit. Což pomohlo. Ale popis divnej, to nebylo dobrý, navíc jsme taky potkali to budoucí stanoviště.

Dano (Střízlivá veverka)

Souhlas s predrecniky, co nas na teto sifre mrzelo tady uz zaznelo.

Pokyn znel donest pres potok poklad do chyse, jejiz detailni pozice nam bude sdelena. V originalni balade cesta pokracuje strani k lesu, ulice Mezi stranemi a Nad lesem byly na vhodnem miste za Vltavou, ale stejne tam nic nebylo. Ovsem primo na trase bylo stanoviste, ktere jsme v te chvili jeste nemeli najit.

Poklad nemame trousit po ceste a mame ho odevzdat do chyse, nikoliv rozebrat. Jelikoz jsme nic jineho nemeli, stejne jsme opatrne poklad rozebrali aby se dal opetovne slozit. Identifikovali jsme hlinu a dal nerozebirali. Uvnitr stribrneho valounu sice dle balady melo byt kameni, ale to uz je jedno.

Spetne si rikam ze jsme opravdu meli tu izolepu rozfofrovat, protoze to bylo to jedine co mame, ackoliv v pokynech nic takoveho nebylo. Nakonec timeout a horka pachut.

Dita (Spící Volové)

Nelíbilo vůbec. Pokyny říkají pravý opak toho, než co se má s koulí udělat: "donést + netrousit" oproti "do mrtě rozvrtat". I tak jsme neodolali a rozvrtali, bohužel jen málo a opatrně, když jsme přece měli za úkol kouli donést, že... Místo toho jsme se snažili interpretovat cestu podle gamebooku, přečetli znovu celý Poklad, byli jsme i na hřišti Nad Lesem... Proč text zbytečně říkal, že se stanoviště nachází na druhém břehu Vltavy, když přitom bylo řešení jednoznačné?

Fronema

Podle me je tohle trochu zrada. To, ze se ma udelat neco uplne jineho nez je v popisu sice neni sifra, ale stejne bych cekal od textu kurzivou vetsi duveryhodnost :/

Jirka Slabý

Asi už pro vás utichly velkopáteční kostelní zvony...

Tribon (Zlá koťata)

My pri hledani strane a lesa nasli nad strani a nad lese a orga, co branil stanoviste.

Na druhy pokus jsme v kouli nasli listecek.

Jen mi neni jasne, jak se orgum povedlo promenint stribro na hlinu az po prekroceni Vltavy!

Matěj (Bazinga)

Po doznění kostelního zpěvu se zlato a drahé kamení promění v hlínu a kamení (nebo tak nějak je v baladě psáno). Také jsme chvíli s tou interpretací zápasili, ale pak uznali, že je to vtipné.

Pali (Prioritní Paranoidní Ho-Wa-Da)

vaším úkolem je odnést do chatrče část pokladu, kterou vám vydal organizátor. Chatrč se nachází na druhém břehu Vltavy, přesnou polohu se dozvíte, jakmile dozní kostelní zpěv.

Čo presne znamenal tento text?

Pre nás bol tento text úplne mätúci, snažili sme sa nájsť analógiu medzi textom balady Poklad a reálnym svetom ako spev v balade, potok = Vltava, stráň = ul. Mezi Stráněmi, ...

A pri tom jediné, čo trebalo spraviť bolo rozlepiť guľu a vybrať z nej lístoček.