Matrix

Kytice

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Erik(Cerebrum)

Chapu to dobre ze reseni dala pouze prvni iterace? Kdyz jsem pokracoval dal tak uz mi to vychazi jinam.

JiříK (Corn Flakes)

Krásná, asi mám podobnou slabost jako Matěj. K řešení jsme se nicméně ani nepřiblížili.

@Aleš Jojo, taky jsem si po přečtení řešení na ni hned vzpomněl.

Aleš (Bazinga)
mišof (Dolednice!)

No ono to je celé nejaké divné, nie? Pamätám si, že keď som zobral rovník a obratník, tak mi horná hrana vyšla nie na pól ale len na nejakých tuším 81 stupňov. Toto síce mohla byť moja chyba (bolo už nad ránom) ale overovať sa mi to teraz nechce, tak to aspoň pridávam do diskusie ako datapoint.

Ono celkovo mal Matrix tento rok nejak veľa šifier, kde človek aj vedel o čo ide, aj mal prípadne nejaký medzivýsledok, a aj tak potom ešte hodiny strašne trpel a často aj nedolúštil.

Eliška (Bifurkační tým)

Ano, nějaké Marinovo nebo tak. Kromě pindání nad jmény si myslím, že princip šifry je v pořádku (ač jsem ji neluštila, protože jsme jí nějak nepotkali). Tohle zobrazení je lineární v zeměpisné šířce i délce, takže nevím, co by na tom zoomovaní mohlo nefungovat.

Dero

Ekvirektangulární zobrazení už mi uznáš, Eliško? Oba přece jen ta šifra byla pár let v archivu, takže se mi za tu dobu ti mapoví termiti asi popletli...

Eliška (Bifurkační tým)

Dovolím si tvrdit, že v Mercatorově zobrazení to nebude, jelikož v něm ani nejde zobrazit celá mapa světa a místo v ČR by určitě nebylo zobrazené tak vysoko, pokud svět nekončí někde v Norsku.

Dero

Bizone, předpokládá se mapa světa v Mercatorově zobrazení. Máš pocit, že to ani potom nefunguje? Pokud ano, mohl bys obšírněji vysvětlit proč?

Bizon (Zvířátko)

Zeměpisné souřadnice jsme odhalili. Hlavně tedy proto, že poblíž leží nějaký pomník padesátého stupně severní šířky. Dokonce jsme dohledali i nějakou zaokrouhlenou délkovou souřadnici (dokonce myslím, že tu správnou). Vůbec mi ale není jasný postup se zoomováním. Souřadnice jsou přece deformované ("obdélníčky" nejsou ani trochu obdélníčky) a poměry stran "obdélníčků" vůbec neodpovídají naznačené filozofii. Pokud to někdo z testerů skutečně správně vyřešil, považuji to spíše za náhodu.

Honza (Zebra řez)

Hm, já jsem sice provedl úvahu, že je správnou šířku potřeba dopočítat z rozměrů okna a počtu obdélníčků... ale už mě nenapadlo těch 51,15... zaokrouhlit na 51. Takže nám to vlastně nezabránila vyluštit chyba v zadání, ale chyba má... tímto se svému týmu omlouvám.

Jirka Slabý

Dominik: Vím, mrzí nás to. Snažíme se mít procesy obecně nastavené tak, aby k tomuhle nemohlo dojít (včetně vícečetného přelušťování). Bohužel se nám nedaří (i když se fakt snažíme) přetestovat všechny finální tisky, a to je tenhle případ.

Tomáš Kuča

Mrzí nás to, v šifře byla chyba tak, jak píšeš - 57 čtverečků místo 51.

Dero

R-A: Ano, v zadání byla chyba (57 sloupců místo správných 51), která řešení šifry téměř znemožňovala. Mrzí nás no.

Pokud vím, vyřešit ji dokázal pouze tým Matice česká, který natolik věřil správnému postupu, že provedl úvahu, že organizátoři mají v zadání chybu a správný počet sloupečků si sami zadefinovali, aby jim výsledný bod padl do herní oblasti.

Jirka Slabý

Robert: Viz níže. Omlouváme se.

Robert-Antonio (Zebra řez)

Opravdu 51×37? Jsem si dost jistý, že naše zadání mělo na šířku 57 čtverečků. Kdybych to počítal sám, budiž, ale kontrolovali to po mně dva další lidé a našli také 57.

Dominik (voy-a-ger)

Na oprátce byste skončili, kdyby byl v deadu popis řešení, ve kterém by nebyl přesný vzorec či že počet sloupečků je (ehm ehm) 51. Ale dovedl bych si představit lépe investovaný dead než na šifře, u které víme, že máme správné řešení.

Jirka Slabý

Omlouváme se za chybu a ztracený čas týmů i deady. Uneseme tu vinu nebo skončíme za to na oprátce?

Matěj (Bazinga)

Toto by byla fakt luxusní šifra (bez té chyby, která znemožňovala vyřešení). Možná je to teda mou slabostí pro kartografické fígly. Pamatuju šifru kdysi z Bedny, kdy se taky na papír vešlo zobrazení několika bodů z vesmíru a skrz nějaké promítání se z toho vykouzlil jeden konkrétní bod na Zemi. Zabijácká, ale elegantní. Což je pro mě zvráceně krásné, kdy prostě zadání vypadá jako tečka na globusu a dá se z toho spočítat konkrétní BOD(!) na povrchu.