Matrix

Kytice

Zadání

Diskuse k šifře

Zůza

Tahle aktivita prošla snad nejvýraznějším vývojem. Nejdříve jsme si chtěli zvonici pronajmout coby umrlčí komoru. Na to je ale dopoledne Květné neděle celkem nevhodný čas. Chtěli jsme tedy využít křížovou cestu - 13 zastavení jako mapování na abecedu. Když jsme zjistili, že zastavení je 14, napadlo někoho z toho posledního udělat přepínač do druhé půlky abecedy. Pak mám křížovou cestu zakázali, že je požehnaná. Tak jsem našla 13 stromů podél hřbitovní zdi. Ale toho přepínače jsem se už nějak vzdát nedokázala. Omlouvám se. Mělo to být jednoduché mapování na abecedu.

Tonda (Matice česká)

Jako bonus k dobru přidávám historku z hledání šifry: Cca v 5 ráno jsem byl týmem poslán ke zvonici u modřanského hřbitova vyzvednout šifru. Cestou od zastávky potkávám různě roztoušené týmy, takže jsem tu asi dobře. Pomalu se přibližuju k hřbitovu a už z dálky vidím spoustu světel. Po minulé anabázi k libušské nádrži, kde to některé týmy dotáhly až k založení vlastního ohniště, mě to nepřekvapuje. Vyrážím tedy za světly. Nejedná se však o luštící hráče, nýbrž o plápolající hřbitovní svíce. Pekelně atmosférické místo. Procházím podél zdi hřbitova, zvedám oči od telefonu a strnu. Vedle mě stojí kříž a na něm útržek košile. A o kus dál další. Celá křížová cesta. A nikde ani živáčka. Tělo mi zalévá studený pot. Přesto neohroženě vydávám dál až ke zvonici. Šifra však nikde. Co teď? Prohledávám širší okolí, ale nic. Vrata na hřbitov jsou však otevřená, chtějí abych šel tam? Tým mi radí, ať hledám pannu v umrlčí komoře. Haha, těm se to z tepla domova kibicuje, ale co já tady sám s umrlci ve tmě a v zimě? Něco jako márnici nakonec nacházím, ale naštěstí je zamčená. Ještě teď trnu hrůzou při představě, že bych se dostal dovnitř...

Honza

Heslo má být v prvním pádě. Třetí zastavení křížové cesty je první Ježíšův pád. Třetí kříž měl na sobě tři kusy košile. A byl na druhé straně. Nic podstatného jsme na tom ale neshledali :-)

Tonda (Matice česká)

Případně 14 pismen v "Areál na Zvonici", specifické křížové cesty zrovna na tomhle místě a dalších. Po třech hodinách mrazu a SNĚŽĚNÍ člověka napadne ledacos...

Dominik (voy-a-ger)

Fascinující. Kdyby nebylo 14 zastavení na křížové cestě či písmen v SVATEBNÍKOŠILE, tak...

Tomáš Kuča

13 košil na jedné straně cesty se mapovalo na písmena abecedy, 14. košile na druhé straně sloužila jako přepínač mezi spodní a horní polovinou abecedy. Nebo tak něco, přesnější řešení upřesníme.

Matěj (Bazinga)

Toto nefungovalo:-) U cesty podél hřbitova bylo na stromech 14 křížků v řadě a na některých křížcích vlály cáry košile, seřaditelné podle velikosti. A teď bacha. 13 křížků fungovalo jako polovina abecedy. Třetí křížek byl ale na stromě na druhé straně cesty(!). A tak fungoval jako "přepínač" do druhé půlky abecedy.

Aleš (Bazinga)

Ani se neptej ;).

Dominik (voy-a-ger)

A toto fungovalo jak?